Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal ministra školství Gazdíka, shodli se na nutnosti změn u maturit a přijímaček

Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se na dnešní schůzce na Pražském hradě shodli na tom, že je nutná redukce obsahu vzdělávání a změna maturit a systému přijímacích zkoušek a potřebné je celoživotní vzdělávání. Hovořili také o návrhu, aby byl druhý cizí jazyk v základních školách jen volitelný a domluvili se, že 17. června bude jmenování dalších 84 profesorů a profesorek.

Gazdík uvedl, že považoval za slušné představit prezidentovi změny, které jeho ministerstvo ve školství připravuje. „Shodli jsme se na tom, že redukce obsahu vzdělávání je nutná, že se musí změnit maturity i systém přijímacích zkoušek, že nelze čekat v budoucnu nic jiného než celoživotní vzdělávání,“ řekl. Z dětí, které nyní nastupují do škol, se 60 procent připravuje na povolání, která dosud neznáme, dodal ministr školství. 

Prezident Zeman se podle Gazdíka kriticky stavěl k plánované změně u druhého cizího jazyka na základních školách. Ministr mu ale podle svých slov vysvětlil, že nejde o rušení výuky druhého jazyka a školy ji nadále budou povinně nabízet, ale bude volitelný. Snahou ministerstva je zvýšit kvalitu výuky druhého jazyka tím, že k ní nebudou nucení třeba žáci s poruchami učení, které to stresuje a zároveň zdržují ostatní žáky.

Po setkání Gazdík novinářům sdělil, že rozhovor s prezidentem byl vstřícný a věcný. „Myslím, že pan prezident porozuměl mým argumentům,“ uvedl ministr. Na otázku ke zdraví a kondici prezidenta Gazdík odpověděl, že prezident působil „velmi svěže“.