Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal na Hradě bulharského prezidenta Radeva, jednali o sankcích na ruskou ropu

Prezident Miloš Zeman dnes s vojenskými poctami přivítal na Pražském hradě bulharského prezidenta Rumena Radeva. Hlavy států spolu hovořili především o současné situaci na Ukrajině a energetické bezpečnosti obou zemí. Zeman vyjádřil jednoznačnou podporu pro vstup Bulharska do schengenského prostoru, Radev pak ocenil vzájemné vztahy obou zemí. 

“Kategoricky odsuzujeme ruskou agresi na Ukrajině. Narušuje ustálený mezinárodní řád, desetiletí vytvářenou architekturu bezpečnosti v Evropě,” uvedl Radev. Agrese podle něho vyžaduje jednotnou odpověď NATO a EU a novou koncepci aliance se zaměřením na východní křídlo. “Chceme budovat naše obranné kapacity a diskutovali jsme, jak bychom to mohli udělat lépe společným úsilím,” dodal bulharský prezident.

Zeman zdůraznil, že hlavy obou států hodnotí ruskou agresi na Ukrajině naprosto shodně. “Včetně toho, že oba jsme vyjádřili údiv nad tím, jak velký byl rozdíl mezi reklamou ruské armády a jejími reálnými výsledky,” poznamenal český prezident. Podotkl rovněž, že za paradoxní pokládá to, že Rusové mluví o slovanském bratrství, přičemž zastavili dodávky zemního plynu Polsku a Bulharsku.

Výsledek jednání prezidenti představí na setkání s médii, následoval slavnostní oběd v Rudolfově galerii. Odpoledne se Radev setkal s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Poté povečeří s předsedou vlády Fialou. Před středečním odletem má naplánovanou účast na podnikatelském fóru.