Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijal prezidenta Černé hory Djukanoviće, podpořil vstup země do EU

Prezident Zeman přijal v úterý dopoledne na Pražském hradě prezidenta Černé hory Mila Djukanoviće s manželkou. Diskutovali o bilaterálních vztazích, ekonomické spolupráci a úsilí Černé Hory o vstup do EU. Podle Zeman přišla řeč i na turistiku. Djukanovič se v rámci návštěvy ČR setkal také s premiérem Petrem Fialou a šéfy obou parlamentních komor. 

Zeman během jednání ocenil vztahy mezi oběma státy, označil je za excelentní. Vyzdvihl, že ČR a Černá Hora sdílí společné názory na Ukrajinu a konflikt, který se tam odehrává. Prezident dále řekl, že Česko podporuje vstup Černé Hory do EU. Ocenil úspěchy, kterých balkánská země v této oblasti dosáhla, a poznamenal, že před vstupem je nutné splnit řadu podmínek.

“Jsem přesvědčen, že Černá Hora bude ve velmi blízké budoucnosti plným členem Evropské unie a že stejně tak jako ostatní členské státy splní i ona podmínky, o nichž jsem se zmiňoval,” řekl Miloš Zeman.

Djukanović popsal vztahy mezi Českem a Černou horou jako vzorové a perspektivní. Spokojený je i se spoluprací v oblasti obrany a školství. „Identifikovali jsme i možnosti zejména hospodářské spolupráce, vidíme i možnosti v oblasti silniční a železniční dopravy,“ dodal. Prezidentu Zemanovi také poděkoval za podporu, které se zemím Balkánu v cestě do EU od Česka dostává. Věří tomu, že české předsednictví Evropské unii k integraci přispěje.