Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přijme indického prezidenta, poslední státní návštěva proběhla před 20 lety

Českou republiku po více než dvaceti letech navštíví indický prezident. Představitel druhé nejlidnatější země světa Rám Náth Kóvind dorazí do Prahy zítra a v Česku se zdrží do neděle. Na programu je setkání s prezidentem Zemanem, premiérem Babišem a předsedou Poslanecké sněmovny Vondráčkem. Uvítací ceremoniál s vojenskými poctami proběhne v pátek dopoledne na I. nádvoří Pražského hradu.

Během návštěvy má indický prezident v plánu například položit květiny u pomníku všestranného bengálského umělce a filozofa Rabíndranátha Thákura, který v roce 1913 získal jako první Ind Nobelovu cenu za literaturu. Kóvind se chce také setkat s indickými studenty nebo navštívit laserové centrum v Dolních Břežanech. Prohlédne si i Strahovský klášter a Karlův most.

Prezident Zeman se mimo obvyklých formalit hodlá s prezidentem Kóvindem bavit především o ekonomické spolupráci. Jak je jeho zvykem při podobných příležitostech, rád by setkání využil především k otevření dveří na indický trh pro české exportéry. Podle informací a analýz české diplomacie je Indie nejrychleji rostoucí velkou ekonomikou, která každoročně zaznamenává růst HDP o sedm až osm procent a podobné tempo se očekává i v dalších letech. Z českých firem je v Indii aktivní například Škoda Auto, Zetor či Tatra. Další české společnosti by se pak mohly uplatnit s dodávkami do plánovaných 12 jaderných elektráren, informoval ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Poslední státní návštěva indické hlavy státu proběhla v říjnu 1996, kdy Česko navštívil tehdejší prezident Šankar Dajál Šarma. Poslední česká návštěva miliardové Indie se odehrála za prezidentování Václava Klause v listopadu 2005. O setkání na nejvyšší úrovni se česká diplomacie snažila několik let, zajistit návštěvu indického prezidenta v Praze dostal za úkol v roce 2015 i nový český velvyslanec Milan Hovorka.

Do Česka se letos chystá ještě chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová a makedonský prezident Ďorge Ivanov. V souvislosti se 100. výročím vzniku Československa se pak mluví o možné návštěvě amerického viceprezidenta Mika Pence. Že by do Prahy zavítal i americký prezident Donald Trump se zatím jeví jako nepravděpodobné. Jeho předchůdce Barack Obama navštívil Prahu v dubnu 2009.