Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman přivítal v Lánech slovinského prezidenta Pahora, jednali o předsednictví v EU

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přivítal svého slovinského protějška Boruta Pahora. Hovořili spolu o prioritách aktuálního předsednictví Slovinska v Radě EU, vzájemných i mezinárodních vztazích a o aktuální situaci a rizicích v Afghánistánu. Pahor se v úterý zúčastní také Pražského evropského summitu.

„Slovinský prezident Borut Pahor přijíždí na pozvání organizátorů na konferenci Prague European Summit, kde vystoupí jako jeden z hlavních řečníků. Je v tom i symbolika, jelikož Slovinsko od 1. července převzalo předsednictví v Radě EU,“ informoval Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Mluvčí doplnil, že tématem rozhovoru byla situace v Evropě, právě s ohledem na slovinské předsednictví Evropské unie, pandemická situace a projekty bilaterální spolupráce, zejména v oblasti ekonomické a kulturní. Řeč byla také o aktuální výstavě slovinského architekta Josipa Plečnika, která jeho dílo připomíná v Lánech i na Pražském hradě. 

Český a slovinský prezident se již setkali několikrát, slovinský prezident byl v Česku v letech 2014 a 2019, kdy se zúčastnil setkání zástupců zemí V4, v roce 2016 pak do Prahy přijel na oficiální návštěvu. Zeman Slovinsko navštívil v dubnu 2014. Svému slovinskému kolegovi v říjnu 2017 udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.