Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman promluvil o svém nástupci: souboj Středula – Dlouhý by byl zajímavý a inteligentní

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtečním rozhovoru na TV Barrandov vyjádřil k tomu, kdo by ho mohl nahradit ve funkci. Rád by prý viděl souboj předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly jako kandidáta levice s pravicovým šéfem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým. Svým voličům však prezident nebude ohledně volby dávat žádná doporučení.

„Moji voliči mají vlastní rozum a vlastní hlavu. Jsou inteligentní, takto bych je urazil. Nicméně, kdybych měl uvažovat v tom klasickém pravolevém schématu, tak dobrým kandidátem levice je Josef Středula, a Vladimír Dlouhý je dobrým kandidátem pravice. A když se tihleti dva ve druhém kole prezidentských voleb střetnou, tak to bude zajímavé a inteligentní utkání,“ řekl Zeman.

Na otázku, zda si myslí, že bude i v příštích prezidentských volbách znovu kandidovat někdejší předseda Akademie věd a senátor Jiří Drahoš, odpověděl: „Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže řeky, i když si to Jiří Drahoš možná myslí.“

Druhý mandát současného prezidenta republiky skončí v roce 2023, podle Ústavy už nemůže kandidovat znovu. Teoreticky by však mohl kandidovat o pět let později v roce 2028. Miloš Zeman má však podle všeho po dokončení v plánu „pověsit politiku na hřebík“ a věnovat se čtení knih.