Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman pronesl řeč na ruské ambasádě, pak zamířil na večeři do Polska

Prezident Miloš Zeman se ve středu zúčastnil tradičních oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. Pozvání přijal již poněkolikáté a na banketu jako obvykle přednesl projev v plynné ruštině. Hovořil především o neúčelnosti obchodních sankcí proti Rusku a boji proti islámskému terorismu. Vyzval také k přiznání okupace v roce 1968 jako chyby a zločinu.

Prezidentův projev ovšem nebyl žádným suchým povídáním, na začátku Zeman s nadsázkou vyčetl ruskému velvyslanci, že se akce neodehrává v zahradách ambasády: „Trošku mne překvapilo, proč se scházíme zde, když venku je tak krásné počasí, svítí sluníčko, je teplo a tak dále. To je špatná organizace, pane velvyslanče.“ Na konci si pak postěžoval, že dostal na přípitek pouze minerální vodu.

Den vítězství si na ambasádě připomněli i další osobnosti české politiky jako bývalý prezident Václav Klaus, předseda KSČM Vojtěch Filip, Tomio Okamura, nebo expremiér Petr Nečas s manželkou Janou Nagyovou. Zúčastnil se i nový americký velvyslanec Stephen King, pozvání přijali také váleční veteráni a pamětníci.

Zatímco se na ambasádě slavilo, prezident Zeman hned po recepci vyrazil na letiště a vydal se vládním speciálem směr Varšava na státní návštěvu Polska. Večer ho čekalo setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou, se kterým udržuje přátelské vztahy. U společné večeře pak nechyběly ani manželky obou státníků.

Státní návštěva je plánována jako třídenní. Na programu je setkání s hlavními politickými představiteli Polské republiky, uctění památky obětí druhé světové války a smolenské tragédie a také návštěva Bělověžského pralesa. Zpět do Prahy Zeman přiletí v pátek odpoledne.