Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman rozcupoval zprávu BIS. Jsou to čučkaři, za šest let nechytli jediného agenta

Česká státní zpravodajská služba s vnitřním polem působnosti neboli Bezpečnostní informační služba (BIS) tento týden zveřejnila výroční zprávu, kde v její veřejné části varuje před působením čínských a ruských agentů v České republice. Rusko podle zprávy při své zpravodajské činnosti v Česku těží z velké diplomatické mise v Praze i lehkovážného přístupu politiků a státních zaměstnanců k interním informacím. Totéž prý dělá Čína, která se snaží narušit jednotnou politiku EU.

Prezident Miloš Zeman se ke zprávě jako jeden z adresátů jejího kompletního znění (tedy i tajné části) vyjádřil v pravidelném čtvrtečním diskusním pořadu na TV Barrandov. Prezident zpravodajskou službu tvrdě zkritizoval s tím, že o ruském a čínském vlivu jen „plácá“ bez doložení jakýchkoli důkazů.

Zeman uvedl, že za celou dobu jeho úřadování v křesle prezidenta od zpravodajské služby nedostal ani jedno konkrétní varování. „Za těch 6 let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špiona,“ prohlásil. Varování BIS o ruských a čínských agentech považuje za snahu služby přesvědčit veřejnost o své užitelnosti a opodstatnění rozpočtu „asi 3 miliardy korun“, který by ráda zachovala a zvýšila. „Takže, když budou plácat o tom, že se to tady hemží ruskými a čínskými špiony a přitom za šest let nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání, ale pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé,“ zkritizoval efektivitu tajné služby prezident.

„Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jen jediného ruského nebo čínského špióna,“ shrnul Zeman.

Tajné službě také prezident vyčetl, že reálnými hrozbami se nezabývá. Zmínil, že když BIS před lety žádal, aby sledovala činnost Islámského státu na českém území, dostávalo se mu ujištění, že muslimská obec je u nás mírumilovná. Následně byl pražský imám obviněn z podpory financování terorismu. „Jsou to čučkaři. Protože tam, kde mají najít teroristu, a on opravdu existoval, a ostatně i Národní centrála pro odhalování organizovaného zločinu říká, že u nás jsou teroristé, tam ho nenašla,“ řekl.