Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman s politikou neskončí ani po odchodu z Hradu, domnívá se kancléř Mynář

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář poskytl rozhovor deníku Blesk, ve kterém se rozhovořil o budoucnosti Miloše Zemana, spolupracovnících na Pražském hradě ale i o svém platu. Prezidentův kancléř je přesvědčen, že až Zeman dokončí svůj mandát na Hradě, s politikou určitě neskončí. 

Prezidentu Zemanovi vyprší jeho druhé volební období v březnu roku 2023. Jaké má podle kancléře plány potom? „Pan prezident staví rodinný dům pro sebe, manželku, dceru a psa, případně ještě pro partnera Kačenky. Těší se z průběhu prací na svém bungalovu a připravuje se na to, že když opustí Hrad a zámek v Lánech, těší se do bydlení se svojí pracovnou, obrovskou knihovnou, a těší se, že bude přijímat návštěvy… a hlavně číst,“ uvedl Mynář. 

Kancléř v rozhovoru mluvil také o prezidentovu neoficiálním poradci Martinu Nejedlém. Ten prý pro Zemana pracuje zadarmo a dochází na Hrad pravidelně asi dva dny v týdnu. „Občas tady použije kancelář, když ho prezident potřebuje, poradí mu,“ vysvětlil Mynář. „Spolupracujeme 15 let a za tu dobu se stal mým nejlepším kamarádem,“ doplnil. 

Minulý rok zveřejnil server Platy úředníku výši Mynářovy výplaty. V roce 2020 si Mynář na Pražském hradě vydělal celkem 2,8 milionu korun, z toho přes 800 tisíc na odměnách. Kancléř uvedl, že o výši jeho platu jedná se Zemanem vždy individuálně. „Já panu prezidentovi řeknu rozpětí, které lze za ten kvartál čerpat, od nuly do určité sumy, a pan prezident po nějaké diskusi řekne, jak to vidí. Viz první kvartál letošního roku, kdy mi řekl, že žádné prémie nedostanu, protože jsem šel na fotbal. I když to bylo vše dle regulí, řekl mi, že jsem se choval jako papaláš.“