Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman schválil více peněz pro obce a města

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dnes informoval, že prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o rozpočtovém určení daní.

Tato novela zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta. Obce i města si tak ve svých rozpočtech polepší zhruba o 8,5 miliardy korun ročně. O tuto sumu naopak poklesnou příjmy státního rozpočtu. Současně se zvýšil i příspěvek obcím na provoz škol, na jednoho žáka tak nově bude připadat až 13.700 korun.

Toto rozpočtové určení daní bylo v neprospěch obcí sníženo v roce 2012 za účelem toho, aby státní pokladna získala více prostředků na financování tzv. druhého důchodového pilíře. Ten ale současná vláda zrušila.

Navrhovatelem této novely ve Sněmovně bylo zastupitelstvo Libereckého kraje. Podle libereckých zastupitelů však ani toto zvýšení není dostatečné. Z propočtů ministerstva financí pak vyplývá, že na zvýšení podílu na DPH budou profitovat hlavně čtyři největší města – Praha, Brno, Plzeň a Ostrava. Ta dostanou dohromady celkem asi o 3,4 miliardy korun ročně navíc, zatímco menší obce do sta obyvatel si ročně přilepší zhruba o 50.000 korun na obec.