Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se v Budapešti setkal s maďarským prezidentem Áderem

Zeman se v Budapešti setkal s maďarským prezidentem Áderem

Setkáním s maďarským prezidentem Jánosem Áderem dnes prezident Zeman zahájil oficiální část své třídenní návštěvy Maďarska, kam přiletěl včera odpoledne. Prezidenti spolu budou jednat o česko-maďarských politických či hospodářských vztazích, ale také širší spolupráci v rámci tzv. Visegrádské čtyřky.

Prezidenta spolu s první dámou Ivanou Zemanovou přijal maďarský prezident János Áder s manželkou Anitou Herczeghovou před Sándorovým palácem (sídlem maďarské hlavy státu) s vojenskými poctami. Vůz českého prezidenta před palác doprovodili husaři na koních. Po ceremoniálu začalo jednání prezidentů, k nimž se následně připojí i členové jejich delegací.

Hlavu státu na návštěvě Maďarska doprovází třicet zástupců českých firem, především z oblasti energetiky či strojírenství. Už během včerejška se prezident Zeman setkal s českými a maďarskými podnikateli. Setkání se zúčastnili také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Zeman se při této příležitosti označil za lobbistu za jakoukoli českou firmu, která chce proniknout do zahraničí. V krátké řeči pak vyzdvihl především kvality českých autobusů, trolejbusů a tramvají, neboť maďarská města se chystají na velkou výměnu vozového parku. Prezident podle svých slov také doufá, že maďarská armáda přijme nabídku Aera Vodochody na její nové L-39NG.

Na úterním setkání Zeman ocenil především rostoucí objem vzájemné obchodní výměny. Česko-maďarské hospodářské vztahy mají podle prezidenta i problémy, byť jsou „opravdu malé“. Kritika směřovala především do oblasti investičních pobídek, které podle něj české firmy v Maďarsku na rozdíl od těch maďarských v Česku nedostávají. Za excelentní naopak označil například spolupráci českých výrobců zbraní s maďarskou armádou.