Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se na konferenci o Hedvábné stezce setkal s ruským prezidentem Putinem

Prezident Miloš Zeman se během své cesty do Číny stihl setkat i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba státníci spolu hovořili během konference v Pekingu věnované projektu nové Hedvábné stezky. Setkání se podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka uskutečnilo mezi dvěma bloky zasedání před oficiálním obědem.

„Pan prezident se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem sešel velmi krátce o přestávce mezi programy, ve své podstatě to bylo jenom přátelské pozdravení, nebyl příliš čas na širší diskusi,“ popsal prezidentův mluvčí schůzku v Pekingu novinářům.

Summit, který probírá spolupráci zemí v rámci čínského projektu Hedvábné stezky se v Pekingu konal v pátek a v sobotu. Kromě Putina na ni přijel například rakouský kancléř Sebastian Kurz nebo italský premiér Giuseppe Conte, celkem jsou v hlavním městě Číny zhruba čtyři desítky prezidentů či premiérů. Prezident Zeman vystoupil s projevem na sobotním zasedání kolem kulatého stolu.

Jedná se již o druhé setkání světových státníků nad tématem Hedvábné stezky. To minulé se konalo před dvěma lety rovněž v Pekingu. Tehdy se Zeman s Putinem setkal zhruba na hodinu, mluvili třeba o terorismu nebo ekonomice.

Nová Hedvábná stezka je hospodářská iniciativa představená prezidentem Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem v roce 2013. Jedná se o komplexní finanční a obchodní strategii, která si klade za cíl zvýšit globální vliv ČLR. Vize Hedvábné stezky obsahuje dvě hlavní obchodní cesty. První po souši, kopíruje starověkou Hedvábnou stezku a vede z Číny přes Střední Asii do Evropy. Druhá, námořní, má vést přes Indický subkontinent, točit se kolem Bengálského zálivu, poté přes Indický oceán k východním břehům Afriky a dále skrz Suezský průplav do Evropy.