Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se kvůli vakcíně Sputnik V chová jako ruský agent, prohlásil exposlanec Kalousek

Bývalý poslanec a expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek prohlásil, že prezident Zeman se svou snahou o prosazení ruské vakcíny Sputnik V. chová jako ruský agent, který nezastupuje zájmy českých občanů, ale ruského státu. Někdejší ministr financí to řekl v novém pořadu Hovory Kalousek Soukup na TV Barrandov.

„Chová se jako ruský agent, já netvrdím, že tím agentem formálně je, ale rozhodně se tak chová,“ prohlásil Kalousek v rozhovoru s majitelem a šéfem televize Barrandov Jaromírem Soukupem. Ten Kalouskovi přitakal, protože jeho dobré vztahy s prezidentem republiky jsou minulostí. „No, vypadá to tak, protože to je teď čistě expertní věc,“ podotkl Soukup.

Podle Kalouska se z odborného sporu o vakcíny se stalo politikum, když prezident Zeman začal vystupovat jako hlavní zástupce distributora vakcíny Sputnik V. „Ministr Blatný zcela správně říká, že očkovat se můžeme jenom tím, co schválí Evropská léková agentura. Myslím, že přesto nesmí jet vlak. Snaha pana prezidenta tohle zlomit, jakože se to velmi snaží zlomit, tu prostě, tu nelze akceptovat,“ řekl.

Kalousek v pořadu zmínil také skutečnost, že prezident Zeman je aktivní nejen v případě vakcíny Sputnik V, ale i ohledně stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. „V obou dvou případech se jedná o strategické ruské zájmy. Prostě prezident republiky zastupuje stát navenek a pan prezident si to popletl, že nezastupuje Ruskou federaci,“ prohlásil.