Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se odvolal proti rozsudku, který mu nařizoval omluvit se exporadci Šarapatkovi

Prezident Miloš Zeman se odvolal proti rozsudku, podle kterého se má omluvit svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok o jeho údajné neschopnosti. Případ tak projedná Krajský soud v Praze. Zeman před pěti lety prohlásil, že v době, kdy byl premiérem, nechal svého poradce Šarapatku vyhodit pro neschopnost. Ten však podle soudu odešel sám na základě dohody.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Podle prvoinstančního soudu tak Zeman výrokem zasáhl do Šarapatkových osobnostních práv.

„Dne 20. června 2022 obdržel Okresní soud v Rakovníku v předmětné věci odvolání, které podal právní zástupce žalovaného do všech výroků soudem vyhlášeného rozsudku,“ uvedl mluvčí Okresního soudu Rakovník Marcel Lehečka. Zemanův advokát Marek Nespala odvolání odůvodnil tím, že „nebyl zjištěn skutkový stav věci, aby bylo možné objektivně rozhodnout“.

Šarapatka v minulosti docílil omluvy od ministerstva financí, protože podle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo. Ústavní soud ale předchozí rozhodnutí soudů zrušil. Podle něj Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce, a je tak nutné žalovat přímo jeho.