Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se omluvil za „humanitární“ bombardování Jugoslávie, Srbsko poprosil o odpuštění

Prezident Miloš Zeman se dnes při příležitosti návštěvy srbského prezidenta Aleksandara Vučiće v Praze omluvil za bombardování tehdejší Jugoslávie silami NATO z roku 1999. Zeman poprosil Srby o odpuštění. V době útoku na bývalou Jugoslávii zastával Zeman funkci premiéra a s bombardováním vyslovil souhlas.

„Prosím srbský národ o odpuštění. Mluvili jsme s panem prezidentem o tradičním česko-srbském přátelství, které se odehrávalo například v roce 1938, kdy jsme byli zrazeni svými západními spojenci, ale i v roce 1968, kdy jsme byli zrazeni východními spojenci. Člověk si nevybere. V obou případech nám srbský národ vyjádřil svoji podporu. A my jsme se mu odvděčili bombardováním,“ kál se prezident Zeman.

„Právě proto bych při této příležitosti chtěl za svoji osobu se omluvit za bombardování tehdejší Jugoslávie. Talleyrand by řekl, bylo to horší než zločin, byla to chyba. A já bych chtěl srbský národ jako osoba poprosit za odpuštění. Celou dobu mě to trápilo,“ svěřil se svému srbskému protějšku Vukčićovi Zeman.

Český prezident vysvětlil, že v době, když se rozhodovalo o bombardování Jugoslávie, byla Česká republika několik týdnů v Severoatlantické alianci a Česko bylo poslední, kdo dal souhlas s vojenskou operací Spojená síla.

„Zoufale jsme se ohlíželi alespoň po jedné zemi, která by se s námi spojila a byla by proti, ale zůstali jsme sami. Přesto nás to neomlouvá, přesto to byl nedostatek odvahy,“ přiznal Zeman. 

Prezident Vučić mu za jeho slova poděkoval, podle něj se dosud nikdo takto k náletům nevyjádřil.