Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se omluvil za nepřesný výrok. „Za třicet let v politice je to má druhá omluva“

Zeman se omluvil za nepřesný výrok. „Za třicet let v politice je to má druhá omluva“

Prezident Miloš Zeman se omluvil svému příteli a dlouholetému starostovi Vídně Michaelu Häuplovi, kterému v rámci svého proslovu při setkání s krajany vyčinil, že za Häuplova vedení radnice nedala českojazyčné Komenského škole v rakouské metropoli „ani šilink“. Vídeňská radnice ale v úterý uvedla, že škola získala od města za posledních deset let v přepočtu 40 milionů korun.

Prezident původně vycházel z informací, které mu poskytla česká velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková. Ta Zemanovi před setkáním na české ambasádě sdělila, že Komenského škola žádné peníze od Vídně nedostává. Měla tím ovšem na mysli systémové a pravidelné příspěvky, nikoli jednorázové platby.

Vídeňský radní pro vzdělání Jürgen Czernohorszky následně uvedl, že škola v roce 2009 dostala od města jednorázový stavební příspěvek jeden milion eur. Vedle této sumy Vídeň v letech 2014 až 2017 poskytla Komenského škole na denní provoz dalších 550 tisíc eur.

Zemanova výroku se obratem chytili čeští novináři, nepravdivé informace si všimla i rakouská média. Opoziční politici z řad ODS, KDU-ČSL a STAN prezidenta za jeho projev tvrdě zkritizovali. Poté, co se vyjasnilo, jak je to s financováním školy ve skutečnosti, se prezident Zeman rozhodl bývalému vídeňskému starostovi omluvit.

„Omlouvám se prostřednictvím přítomného starosty Vídně Michaela Ludwiga svému příteli Michaelu Häuplovi, kterému jsem nedávno dal státní vyznamenání a kterého jsem na základě nesprávné informace, kterou jsem obdržel, zkritizoval. Prosím, pane starosto, abyste moji omluvu vyřídil. Za třicet let v politice je to moje druhá omluva,“ citoval prezidenta hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Také velvyslankyně Červenková se omluvila za to, že prezidentovi poskytla mylnou informaci. „Nepřesné informace o financování školy jsem poskytla panu prezidentovi já. Hluboce se omlouvám,“ citoval Červenkovou prezidentův mluvčí. „Pan prezident to myslel dobře, když apeloval na bývalého starostu, že by bylo dobré tuto školu, která má pro nás velký význam, podporovat,“ uzavřela.