Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se osobním dopisem zastal přeživší z Lidic, kterou ČT označila za udavačku

Prezident Miloš Zeman dnes osobním dopisem podpořil ženu, která přežila vyvraždění Lidic a jejíž matku lživě označila reportáž České televize za udavačku. Dle pořadu Reportéři ČT měla matka Marie Šupíkové udat gestapu Židovku Štěpánku Mikešovou, která následně zemřela ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Toto tvrzení ovšem bylo vyvráceno. Prezident dopisem vyjádřil soucit s těžkým osudem a vyjádřil pohoršení nad manipulací veřejnoprávní televize. 

Poté, co byla reportáž odvysílána, podali zbylí přeživší stížnost přímo České televizi a také Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. „Oni tou reportáží podle mě nechtěli uctít památku Lidic, ale vzbudit senzaci. V té době už věděli, že maminka byla očištěna, a přesto to odvysílali. To beru jako nehoráznost a neúctu k lidickým obětem, které leží tady ve společném hrobě,“ vyjádřila se o Marie Šupíková o reportáži.

„Vážená paní Šupíková, žijeme v době, která ztrácí úctu k předkům, jejich životům a utrpení spojeném s 20. stoletím .. Vím, že takové těžké období prožíváte i Vy. A proto vás chci povzbudit tímto osobním dopisem. Prosím, nedejte se a nepodlehněte pocitu, že je vše ztraceno a nic nemá smysl. Není tomu tak! Většina občanů naší krásné země nezapomíná na utrpení Lidic, nezapomíná na nevinné oběti německých okupantů, nezapomíná na přeživší,“ napsal Zeman.

„Věřte, že není žádného důvodu vnitřně se trápit kvůli několika lidem, kteří mají kamenná srdce .. Chci, abyste věděla, že jsem s Vámi a myslím na Vás. Vím, že je ve věku seniorském, kdy chybí fyzické síly, složité čelit náporům zla, ale při památce nevinných obětí máme povinnost dál bojovat. Přeji vám nejen mnoho vnitřní síly a pevné zdraví, ale zároveň vás chci ujistit, že nejste v tomto světě osamocena,“ zakončil s uctivým rozloučením prezident svůj dopis.