Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se sejde s Hamáčkem kvůli novému ministrovi kultury, ČSSD zvažuje žalobu

Prezident republiky Miloš Zeman se sejde s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a premiérem Andrejem Babišem (ANO) kvůli obsazení postu ministra kultury. O schůzku požádal Hamáček. V případě, že prezident do neděle 30. června neoznámí, kdy nového ministra jmenuje, ČSSD chce požádat premiéra Babiše o podání kompetenční žaloby.

Babiše i Hamáčka přijme Zeman v Lánech v úterý 2. července. Původně Hamáček hovořil o tom, že v pondělí by se měla ČSSD vyjádřit k dalšímu postupu. Babiš podle něj při jejich společné schůzce řekl, že chce pokračovat v koaličním projektu a žádná alternativa není.

„Můžu potvrdit, že určitě platí koaliční smlouva. Udělám maximum pro to, aby koalice pokračovala a fungovala. Stojí před námi mnoho úkolů,“ uvedl Babiš. Předseda vlády poznamenal, že se bude snažit Zemana přesvědčit, aby vnímal koaliční dohodu a aby představu sociální demokracie nějakým způsobem akceptoval.

Sociální demokracie požaduje, aby v čele ministerstva kultury skončil Antonín Staněk (ČSSD). Zeman ale jeho demisi odmítl přijmout a ve čtvrtek dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Zdůraznil, že ústava nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Babiš ale dnes uvedl, že je potřeba situaci řešit jiným způsobem, nejlépe jednáním.

Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize. „Ústavní krize se vyřeší ve chvíli, kdy bude naplněna ústava,“ uvedl dnes Hamáček.