Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se setkal s předsedy Ústavního soudu a obou Nejvyšších soudů

V úterý se konala schůze prezidenta Miloše Zemana s Pavlem Rychetským, předsedou Ústavního soudu, šéfem Nejvyššího správní soudu Josefem Baxou a předsedou Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Hlavním tématem jednání byly systémové záležitosti justice, do kterých patří i věk soudců nováčků. Baxa se domnívá, že některá justiční pochybení mohou být způsobena právě nízkým věkem kandidátů na pozice soudců.

Po schůzi oba předsedové předstoupili před novináře s vyjádřením, že s hlavou státu nestihli probrat personální otázky ani kompetenční žalobu. Na té trvají sociální demokraté. Tlačí na premiéra Babiše, aby zažaloval prezidenta Zemana kvůli tomu, že odmítl jmenovat Miroslava Pocheho (ČSSD) ministrem zahraničí. Soudci se zdrželi komentářů směrem k budoucí ministryni spravedlnosti Taťáně Malé. Chtějí počkat s hodnocením až na výsledky jejího působení ve funkci.

Šéf Ústavního soudu Rychetský si pochvaloval Zemanovu orientaci v české justici. Doslova řekl: „Potěšilo nás, že podporuje zřízení jakési instituce v podobě nejvyšší rady soudnictví, která by mohla být partnerem ostatních mocí ve státě.“ Soudci konzultovali především model čtyřstupňové soustavy soudů. Rovněž hovořili o tom, zda a jaké změny by případně byly zapotřebí.

Předsedovi Baxovi vyprší mandát letos na podzim. Dodal, že toto téma se Zemanem probíral už v květnu, v úterý na to řada nepřišla. Spíše diskutovali o kvalitách, kterými by měl disponovat nový předseda. Hospodářské noviny uvádí, že si hlava státu značně oblíbila zástupce Baxy Michala Mazance. U něj se ale objevuje menší problém, a to věk, který by mu umožnil působit ve funkci předsedy pouze tři roky. Baxa v rozhovoru s médii odmítl sdělit konkrétní jména.

Baxa není jediný, který by měl končit. Rychetský v minulosti opakovaně prohlašoval, že nehodlá dokončit svůj desetiletý mandát. Je ale pravdou, že poslední dobou o rezignaci přestal mluvit. Není tedy jasné, zda k ní nakonec skutečně dojde, či nikoli. Ústavnímu soudu bylo umožněno pořádat klíčové akce Konference evropských ústavních soudů pro rok 2020, kterých se Rychetský bude jistě chtít ještě zúčastnit.