Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se tento týden setká se slovenskou prezidentkou a švýcarským prezidentem

Prezidenta Miloše Zemana čekají tento týden hned dvě významné zahraniční návštěvy. Ve čtvrtek přijme na zámku v Lánech švýcarského prezidenta Ignazia Cassise, v pátek se potom na Pražském hradě setká se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou. Společně si v Národním muzeu připomenou 80. výročí útoku československých parašutistů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Připomínka 80. výročí operace Anthropoid začne v pátek dopoledne v pražské Libní, kdy nad zatáčkou u památníku Anthropoid přeletí historický stíhací letoun z druhé světové války Hurricane. Po 10:30, tedy v době, kdy před 80 lety Gabčík a Kubiš na Heydricha zaútočili, začne rekonstrukce atentátu. Po jejím skončení nad Libní proletí trojice bitevních vrtulníků Mi-24 a následovat bude vzpomínkový akt u památníku. 

V rámci výročí bude otevřen výstavní projekt „Nikdy se nevzdáme!“, který společně připravilo Národní muzeum a Vojenský historický ústav. Veřejnosti bude zpřístupněn od 28. května. Muzeum ukáže nejen předměty spojené s útočníky na Heydricha Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem a dalšími výsadkáři, ale připomene i osudy lidí z řad odbojářů i jejich rodin nebo politiků.

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. hlavním cílem byla likvidace zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. K útoku byla zvolena křižovatka mezi dnešními ulicemi Zenklovou a V Holešovičkách v Praze-Libni, kudy Heydrich každý den projížděl autem při cestě ze svého sídla v Panenských Břežanech na Pražský hrad. V těch místech bývala ostrá zatáčka, kde jeho řidič musel výrazně zpomalit. Operace byla úspěšná, Heydrich na následky zranění 4. června 1942 zemřel.