Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se v neděli sejde s Babišem, v pondělí má ANO oznámit kandidáta na prezidenta

Prezident Miloš Zeman přijme v neděli odpoledne na zámku v Lánech expremiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. V pondělí by pak mělo hnutí ANO po mnoha odkladech oficiálně oznámit svého kandidáta do prezidentské volby. Andrej Babiš svou kandidaturu zatím nevyvrátil, ale ani nepotvrdil, byť poslední měsíce objíždí republiku se svým obytným vozem a schází se s občany.
 
Původně se mělo ANO k volbě hlavy státu vyjádřit už tento týden, důvodem odkladu tiskové konference byla Babišova izolace kvůli koronaviru. Přihlášku musejí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu.
 
V září Babiš řekl, že hnutí má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. Některá média hovořila o tom, že dalším zvažovaným kandidátem ANO byl velvyslanec v Izraeli a bývalý ministr zahraničí, obrany či kultury Martin Stropnický.
 
V souvislosti s volbou prezidenta a hnutím ANO se nejvíce řeší Babišovo jméno, protože podle průzkumů veřejného mínění má spolu s generálem Petrem Pavlem největší šanci na postup do druhého kola volby. Na druhou stranu ve druhém kole volby mu už průzkumy tolik šancí nedávají. První, kdo se o případné Babišově kandidatuře dozví, tak zřejmě bude v neděli prezident Zeman.