Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se zúčastnil setkání premiérů v Kramářově vile ke 30. výročí vzniku České republiky

Premiér Petr Fiala (ODS) uspořádal ke 30. výročí vzniku samostatné České republiky slavnostní večeři v Kramářově vile, na které se setkal s devíti svými předchůdci ve funkci předsedy vlády. Kromě Bohuslava Sobotky, Josefa Tošovského a zesnulého Stanislava Grosse se večeře zúčastnili všichni expremiéři, včetně bývalých prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana.

 

“Nejde o to, abychom probírali nějaká konkrétní témata, myslím, že bychom se na řadě politických otázek určitě neshodli. Nezapomeňme, že řada těch bývalých premiérů jsou navzájem bývalí političtí soupeři, někteří jsme i současní političtí soupeři,” uvedl hostitel Fiala.  

Setkání má podle Fialy vedle oslavy 30 let od vzniku samostatné ČR ukázat, že nad politickým soupeřením a spory stojí společný zájem Česka. “Že jsme schopni v takto slavnostní chvíli sednout si k jednomu stolu a povídat si. Myslím, že už v tom je ta hodnota,” řekl. „Po přivítání a přípitku jsem požádal každého z bývalých premiérů, aby připomenul dobu, kdy stál v čele vlády, a řekl, co považoval za důležité,“ popsal Fiala.

Někdejší úřednický premiér Jiří Rusnok při příchodu podotkl, že své kolegy neviděl většinou velmi dlouho. “Myslím, že přes všechny politické půtky a rozdílnosti nakonec snad všem záleží na naší zemi,” řekl.

Na slavnostním dlouhém stole pro premiéry s manželkami se jako předkrm podávala burrata a sezónní ovoce. Hlavním chodem byla telecí svíčková s houbovým pyré, cuketou a omáčkou Albufera. Dezertem na závěr pak byl dort Pavlova s malinovým sorbetem, lesními plody a šlehačkou.