Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se zúčastnil sjezdu ČSSD. „Neorganizujte Prague Pride, soustřeďte se na pracující,“ vyzval

Prezident Miloš Zeman se dnes zúčastnil sjezdu ČSSD v Hradci Králové, kam jej jako každý rok jeho bývalá strana pozvala. Ve svém projevu před delegáty zhodnotil úspěchy ČSSD ve vládě Andreje Babiše, připomněl sociálním demokratům, aby si více vážili komunálních politiků a sdělil, že v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu mohou počítat s jeho hlasem.

Sociální demokraté si na dvoudenním sjezdu v Hradci Králové zvolí nové vedení a budou si také schvalovat nové stanovy na další dva roky. K zásadní změně ve vedení strany ale nedojde, Na křeslo předsedy kandiduje pouze současný lídr Jan Hamáček, na post prvního místopředsedy zase pouze současný místopředseda Roman Onderka.

„Vážený příteli předsedo, milé přítelkyně, vážení přátelé, děkuji za pozvání na váš sjezd,“ přivítal se s delegáty prezident. Připomněl, že když se takto viděli naposledy v kulturním domě Střelnice, doporučoval ČSSD spolupráci s ANO. „Vím, že toto doporučení tehdy do jisté míry rozdělilo sociální demokracii, a jsem rád, že jste se v referendu zeptali členské základny, co si o tom myslí,“ kvitoval Zeman. „Myslím si, že jste zaznamenali už první úspěchy díky činnosti ve vládě. Jako příklad bych uvedl zrušení karenční doby,“ připomněl Zeman.

Prezident také oznámil, že v blížících se volbách do Evropského parlamentu bude volit sociální demokracii. „Milí přátelé, každý host má přinést nějaký dárek, když je pozván, proto jsem se rozhodl, že v blížících se volbách do Evropského parlamentu budu volit ČSSD,“ prohlásil. Oznámení vyvolalo bouřlivý potlesk publika a poté Zeman zavtipkoval: „Jeden hlas máte, a když přesvědčím svoji ženu, budete mít dokonce dva.“

Zeman ovšem ČSSD jen nechválil, sociální demokracii vyčetl přílišnou angažovanost v homosexuálním průvodu Prague Pride. „Někdy jsem měl dojem, že ČSSD je spíše spoluorganizátorem pochodu Prague Pride než stranou práce,” vzkázal delegátům sjezdu. Nicméně řekl, že nemá nic proti tomu, aby nejrůznější menšiny byly zahrnuté v programu strany. „Nezapomínejte však pro menšiny na většinu,“ dodal. „Přeji ČSSD úspěch a sejdeme se u volebních uren,” zakončil Zeman svůj projev. Delegáti odměnili prezidentova slova potleskem ve stoje.