Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Český dům v Bratislavě

Zeman společně s Čaputovou v sobotu otevře Český dům v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman v sobotu zamíří do Bratislavy na setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Společně slavnostně otevřou Český dům, o jehož zřízení Miloš Zeman dlouhou dobu usiloval. Na otevření Českého domu byli podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka pozváni i všichni bývalí slovenští prezidenti, tedy Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska.

„Český dům v Bratislavě bude místem setkávání,“ uvedl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Bude sloužit jako informační a kontaktní místo pro komunikaci se slovenskou veřejností a také podporovat aktivity české krajanské komunity na Slovensku. Budou v něm sídlit agentury CzechTrade či CzechTourism, spravovat ho bude České centrum Bratislava. V domě patrně nakonec nebude česká hospoda, jak si prezident Zeman také přál, protože by si vynutila přestavbu objektu.

Miloš Zeman zřízení Českého domu prosazoval už od roku 2013. Se slovenskou prezidentkou Čaputovou se na společném otevření dohodl při její letošní návštěvě Prahy. Česká a slovenská vláda v pondělí na společném zasedání ve Valticích uzavřely dohodu o jednorázovém slovenském příspěvku na vytvoření Českého domu, Česká republika podobně podpořila vznik Slovenského domu v Praze. Podle Jiřího Ovčáčka slovenská strana zaplatí 376 tisíc eur (9,6 mil. Kč).

V Bratislavě si Zeman připomene i události, ke kterým zde došlo před 30 lety. U příležitosti 17. listopadu také položí v hlavním městě Slovenska květiny k pamětní desce u Univerzity Komenského.