Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman je stále jasným favoritem prezidentské volby

Do volby prezidenta republiky zbývají necelé čtyři měsíce a voliči si postupně tříbí názor, kterému z kandidátů odevzdají svůj hlas. I přes to, že podpora současného prezidenta Miloše Zemana za posledních několik týdnů klesla, stále si drží první příčku mezi favority prezidentské volby. Na druhém místě se umístil Jiří Drahoš, v těsném závěsu za ním pak Michal Horáček. Podpora Marka Hilšera, Jaroslava Kubery a Vratislava Kulhánka se pohybuje v řádech jednotek procent, ostatní kandidáti pak nedosahují ani jednoprocentní přízně voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro Český rozhlas. Ten se uskutečnil 14. – 28. srpna a zúčastnilo se ho 1011 respondentů.

Pokud by se volby uskutečnily příští týden, Miloše Zemana by v prvním kole volilo 28,1 procenta lidí. Nejsilnější podporu má především mezi důchodci, manuálně pracujícími a lidmi s nižším vzděláním. Mezi těmi, kteří by volili Zemana jsou nejčastěji sympatizanti ANO, ČSSD a KSČM. Příčiny objasnil komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman: „Je takový lidovější, dost často používá různé bonmoty. Další vysvětlení může být, že například voliči ANO preferují výrazné individuality jako politiky, což vlastně napovídá tomu, že hnutí ANO je založeno na osobnosti Andreje Babiše a jeho některé charakterové vlastnosti jsou svým způsobem blízké Miloši Zemanovi. I styl politiky, který vede.“

Jiřímu Drahošovi by svůj hlas svěřilo 13 procent dotázaných. Voliče má napříč všemi věkovými skupinami, častěji by Drahoše podpořili lidé se středním a vyšším vzděláním, kteří obvykle volí ODS, ANO, KDU-ČSL nebo TOP 09. Součástí průzkumu byla i otázka, zda by dotázaní považovali jednotlivé kandidáty za dobré prezidenty. Zatímco u Zemana a Horáčka převažovala negativní odpověď, s Drahošem by byla většina lidí spokojená. Politolog Kamil Švec za tím vidí fakt, že Jiří Drahoš před ohlášením své kandidatury příliš nevystupoval na veřejnosti. „Předchozí kandidáti tím, že se ve veřejném prostoru pohybují výrazně delší dobu, jsou veřejnosti více známí, takže i veřejnost – respondenti výzkumu na ně nějak reagují.“

„Miláčkem žen“ je textař Michal Horáček. Průzkum ukázal, že ženy tvoří 60 procent jeho potenciální volební základny. Horáčka by kromě příznivců ANO, ODS a TOP 09 volili i lidé bez politické preference, pro které je podle Hartmana Horáček zajímavý svými životními zkušenostmi. „Je vnímán částečně jako umělec a částečně jako hazardní hráč. V době, kdy se režim měnil, to znamená v listopadu 1989, působil vlastně také v politice tím, že zprostředkovával kontakty mezi disidenty a tehdejší komunistickou mocí. Takže má za sebou zajímavý životní příběh.“ Horáčka by do čela státu volilo 12 procent občanů.

Podle průzkumu by se prvního kola volby určitě zúčastnilo 67 procent dotázaných, což je o 6 procent více voličů, než se skutečně účastnilo minulé volby. K volbám se chystají hlavně vysokoškoláci a lidé středního věku. U vysokoškolsky vzdělaných lidí by měla volební účast dosáhnout až 79 procent.