Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Ťokovi je třeba dát šanci, u ředitele ŘSD nepřichází milosrdenství v úvahu

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek v pravidelném diskusním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov opět vyjádřil ke všemu podstatnému, co se minulý týden v politice odehrálo. Hovořilo se mimo jiné o možné rezignaci ministra dopravy Dana Ťoka.

Ministra Ťoka stejně jako ministra zahraničí Tomáše Petříčka dlouhodobě kritizují především komunisté v čele s Vojtěchem Filipem, kteří tolerují menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Filip už také pohrozil, že pokud ministři neskončí, přestanou komunisté kabinet tolerovat. V kuloárech se následně objevila informace o tom, že by měl Ťok na základě dohody Filipa s Babišem v březnu skončit. Premiér takovou dohodu popřel.

Předseda vlády se Ťoka zastal a ministr prý má jeho plnou důvěru. Předseda KSČM Filip má podle Babiše právo na vyjádření názoru. „Ale není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude,“ řekl před odletem na bratislavskou schůzku premiérů visegrádské čtyřky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Za dobu působení Ťoka v čele ministerstva dopravy se podle premiéra staví infrastruktura více než kdykoliv dříve.

„Co se týče Ťoka, kdybychom každý rok měnili ministra dopravy, tak než se to naučí, bude jistě další prodleva ve stavbě silnic a dálnic. Je třeba dát mu šanci. Nikoli však řediteli ŘSD Kroupovi, u něj milosrdenství nepřichází v úvahu,“ řekl Zeman. Říká se: „Nevyhodíme-li některé své podřízené, budeme vyhození sami. To je historická realita,“ shrnul prezident.