Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné. Podle něj nešlo o strategickou firmu

Prezident Miloš Zeman dnes prostřednictvím videokonference svědčil v případu privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS), jejíž prodej v roce 1999 schválil právě Zemanův kabinet. Státní podíl byl prodán za 650 milionů korun firmě Investenergy, kterou skrytě ovládali manažeři MUS. Případem se později začala zabývat česká i švýcarská policie kvůli podezření z praní špinavých peněz. 

Obžaloba v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni. Podle státního zástupce při tom manažeři podvedli stát nejméně o 3,2 miliardy korun a za akcie zaplatili penězi z MUS, kterou skrytě ovládli. 

„Podaná nabídka byla jediná a nabídnutá cena byla vyšší než cena akcií MUS na burze,“ shrnul okolnosti hlasování svého kabinetu Zeman. „Důvod prodeje byl velmi prostý: jakmile neměl stát většinu ve společnosti, hrozilo nebezpečí, že mohl být kdykoliv přehlasován na valné hromadě a podobně. Z tohoto důvodu bylo daleko lepší ten menšinový podíl privatizovat,“ vysvětlil. 

Prezident dodal, že podle jeho názoru MUS nikdy nebyla strategickou společností. „Byla prostě jednou ze společností těžících uhlí,“ shrnul. O tom, kdo stál za firmou Investenergy, Zeman podle svých slov nevěděl. „Ani jsem to nemohl vědět. Vláda není detektivní kancelář,“ řekl. „Nikdo z nás neměl žádný zásadní důvod dívat se na podrobnosti v té firmě. My jsme byli rádi, že se jí zbavíme, protože tam byl ten minoritní podíl. A nic víc,“ sdělil soudkyni.

„Z hlediska informací, které jsme měli k dispozici, to bylo správné, ziskové rozhodnutí s dvacetiprocentní ziskovou marží. (…) Stát si podíl mohl nechat, ale byl by mu naprosto k ničemu. Samozřejmě, že si ho nechtěl nechat. K čemu by mu byl?“ dodal Zeman.