Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman udělí 28. října státní vyznamenání skladateli Michalu Davidovi

Prezident Miloš Zeman prozradil jméno další osoby, které hodlá 28. října na státní svátek Den vzniku samostatného Československa udělit státní vyznamenání. Pozvánku na slavnostní večer na Hradě obdrží zpěvák, skladatel a autor mnoha známých hitů Michal David. Média už o ocenění popového zpěváka spekulovala, informaci nyní potvrdil sám Zeman v pořadu „S prezidentem v Lánech“.

Během volební kampaně před prezidentskými volbami Michal David podpořil kandidaturu Miloše Zemana, dle prezidentových slov to ale s udělením vyznamenání nesouvisí. „Moje kritérium je velmi jednoduché. To vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice,“ řekl Zeman.

S kritikou svého rozhodnutí, komu vyznamenání udělí prý Miloš Zeman počítá. Podle něj prakticky každé jméno, které vybere, vyvolá kontroverzi. „Lidská závist obecně a v Česku zvláště je téměř nekonečná. A nejvíc závidí ten, kdo sám v životě nic nedokázal a jen píše komentáře o práci těch druhých,“ uvedl prezident.

Čím tedy podle prezidentových kritérií Michal David zlepšil život v České republice? „Zpívá milionům diváků celý svůj život. Už se objevil jakýsi nýmand, který to označil jako hnus. Ale obávám se, že tento nýmand ani neumí zpívat, natož aby v životě dokázal něco v jiné oblasti. U Michala Davida nemůžete říkat, že nic nedokázal,“ shrnul Zeman.

Zeman už dříve poodhalil několik dalších osobností, které chce letos vyznamenat. Patří mezi ně například prvorepublikový politik Antonín Švehla. Prezident v pořadu vysvětlil, proč si na předsedu tří československých vlád vzpomněl. „Snažil jsem zaplnit jednu mezeru. My pořád vzpomínáme na trojici Masaryk, Beneš, Štefánik. Ale sám Masaryk označil za vůdce domácího odboje v roce 1918 Antonína Švehlu. A o Švehlovi se téměř neví. A tak jsem si řekl, že by bylo dobré ocenit i Antonína Švehlu, tak jako jsem už dříve ocenil obec legionářskou a obec sokolskou,“ uvedl Zeman.

Prezident mezi jinými vyznamená také trojici českých vojáků, kteří padli v Afghánistánu, snowboardistku a lyžařku Ester Ledeckou, učitelku Darinu Nešporovou, která při nehodě zachránila život několika dětem, či bývalou předsedkyní ERÚ Alenu Vitáskovou.