Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman udělil na poslední chvíli milost firmě, která podváděla při veřejných zakázkách

Prezident Miloš Zeman jen desítky hodin před koncem svého mandátu udělil milost firmě, který si odpykávala trest zákazu plnění veřejných zakázek a účasti na veřejné soutěži. O jakou firmu se jedná, prezident nesdělil. Je ale faktem, že před nedávnem jej odboráři žádali o milost pro stavební firmu Metrostav, která dostala tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách v korupční kauze Rath.
 
“Prezident prominul právnické osobě zbytek trestu zákazu plnění veřejných zakázek nebo účasti na veřejné soutěži, který jí byl uložen za zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě,” uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.  Podle něj prezident přihlédl k tomu, že trest nepříznivě dopadá na zaměstnance společnosti a tomu, že významnou část trestu omilostněná společnost již vykonala. 
 
Firmou, která by odpovídala Ovčáčkovu popis je Metrostav, který byl v červnu 2022 pražským vrchním soudem pravomocně uznán vinným z podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami v korupční kauze Davida Ratha. Firma dostala tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách a pokutu 10 milionů Kč. O Zemanovu milost usilovali například odboráři této stavební firmy za asistence předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly.
 
Další firmou, která by mohla popisu odpovídat, je společnost ESB, která figurovala v kauze bývalého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, jemuž Zeman také udělil milost. ESB byl uložen peněžitý trest ve výši 5,4 milionu korun a na tři roky zakázána účast na veřejných zakázkách.
 
V každém případě ani tato milost nenaplňuje podmínky Zemanova slibu při nástupu na Pražský hrad, kdy se zavázal, že milosti bude udělovat striktně z humanitárních důvodů. Pachatel nesměl být podle jím stanovených původních podmínek trestán za závažný trestný čin, musí mít zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí.