Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman v USA: oběd s Trumpovu, proslov v OSN a převzetí židovské ceny

O víkendu se prezident Miloš Zeman vydal na několikadenní pracovní návštěvu Spojených států. V plánu má mimo jiné setkání s korejským prezidentem Mu Če-inem, jednání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a soukromý oběd s Ivankou Trumpovou.

Vládní speciál se Zemanem na palubě odletěl z ČR kolem nedělního poledne. Hned v pondělí se prezident sejde se slovenským ministrem zahraničí Lajčákem, který předsedá Valnému shromáždění OSN. Potom poobědvá s českou rodačkou a bývalou manželkou Donalda Trumpa Ivanou Trumpovou. Ta přijala jeho pozvání a zastaví se za ním v hotelu Plaza u newyorského Central Parku, kde Zeman po tři dny státní návštěvy bydlí. V době, kdy byla Ivana ještě manželkou realitního magnáta Trumpa, měla hotel Plaza „na starosti“, starala se o jeho rekonstrukci i provoz. Následovat bude schůzka s ruským diplomatem a náměstkem generálního tajemníka OSN Vladimirem Voronkovem, který se ujímá funkce vedoucího v nově vzniklém Úřadu OSN pro boj s terorismem. Dá se očekávat, že diskutovat budou o boji proti islámskému státu.

V pondělí večer se pak Zeman zúčastní galavečera, pořádaného listem The Algemeiner. Zde převezme cenu Warrior for Truth (Bojovník za pravdu), kterou uděluje židovská organizace Gershon Jacobson Jewish Continuity Fund. Cena představuje ocenění osobnostem, které hájí zájmy Židů. Zeman si ji zasloužil svou dlouhodobou podporou Izraele. Před dvěma lety získal stejnou cenu i americký prezident Donald Trump.

Během úterý se v New Yorku koná zasedání Valného shromáždění OSN. Zeman zde má naplánovaný projev, vystupovat bude jako devátý v pořadí. Český prezident tak bude mluvit v době, kdy je ještě na projevy upřena největší pozornost médií i politiků. Letos bude navíc česká delegace díky losu sedět v první řadě. Zeman bude pravděpodobně mluvit především o problematice migrace a terorismu, což jsou jeho oblíbená témata. Odpoledne je na programu bilaterální setkání s jihokorejským prezidentem, tématem bude současná bezpečnostní situace na korejském poloostrově a plánovaná olympiáda, kterou Jižní Korea pořádá. Na večer přijal Zeman pozvání na recepci, kterou pořádá Donald Trump. O setkání prezidentů mezi čtyřma očima ale česká diplomacie v rámci této návštěvy neusilovala.

Ve středu se Miloš Zeman kromě několika oficialit setká s krajany a do Česka se vrátí ve čtvrtek brzy ráno.