Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman ustoupil Fialovi, nakonec jmenuje vládu celou i s Lipavským

Prezident Miloš Zeman v pátek na zámku v Lánech jmenuje vládu v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS), a to včetně kandidáta na ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti). K tomu měl prezident výhrady a zprvu jej odmítal jmenovat. Po včerejšímjednání s designovaným premiérem a šéfem koalic Petrem Fialou ovšem změnil názor a vládu hodlá jmenovat jako celek. 

„Jsem velice rád, že můžu oznámit, že vláda České republiky bude jmenovaná tak, jak jsem ji navrhl panu prezidentovi. Pan prezident si uvědomuje situaci, ve které jsou čeští občané, a rozhodl se proto k tomuto státnickému kroku – jmenovat vládu podle mého návrhu, který velice oceňuji,“ oznámil po jednání s prezidentem Petr Fiala. „Pan prezident si nekladl podmínky. Bavili jsme se pouze o tom, že některé výhrady, které má k Lipavskému, budu brát na vědomí,“ dodal na tiskové konferenci.

Co přimělo prezidenta k otočení politického kormidla, je otázkou. Pravdou zůstává, že Petr Fiala před schůzkou s prezidentem Zemanem jednal ještě s Vratislavem Mynářem na Pražském hradě. Dle mluvčího řešil Petr Fiala s Mynářem organizační detaily jmenování vlády, o setkání ovšem nebyli informováni všichni předsedové koaličních stran.

„Šlo o schůzku premiéra s kancléřem, jejímž předmětem byly organizační otázky aktu v Lánech, a netýkala se tedy ryze politických témat, jež byla ten den předmětem jednání s prezidentem republiky,“ vysvětlil premiérův mluvčí Václav Smolka.

K tajuplné schůzce se vyjádřil například politický matador Michael Žantovský, t.č. ředitel Knihovny Václava Havla. „Mohu se mýlit, ale nevěřím šířícím se spekulacím o tom, jaký špinavý obchod musel uzavřít Fiala se Zemanem, aby mohla být jmenována vláda. Prezident je prostě dobrý šachista, který poznal, že jeho situace je bezvýchodná, a nechtěl hrát do potupného matu,“ domnívá se bývalý senátor a diplomat.