Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman už má přes 50 tisíc podpisů, ve sběru ale pokračuje

Prezident Miloš Zeman má za sebou další krok k obhajobě svého mandátu. Úspěšně se mu podařilo nasbírat 59 263 podpisů na petiční archy k podpoře své kandidatury. Na včerejší tiskové konferenci to oznámila první dáma a zároveň manažerka volební kampaně Ivana Zemanová. Současně dodala, že je na svého muže velice hrdá: „Jsem přesvědčená o tom, že i v příštích pěti letech má co České republice nabídnout“.

Zemanův tým nicméně hodlá ve sběru podpisů pokračovat i nadále, neboť pravidla volebního zákona jsou tvrdá a striktně se vyřazují podpisy, které jsou nečitelné nebo obsahují chybné údaje. Častým důvodem pro vyřazení podpisu bývá například to, že občané do podpisového archu uvedou namísto čísla občanského průkazu číslo řidičáku, který však zákon pro tyto účely neuznává. Zeman s přirozenou chybovostí počítá a chce mít proto v počtu popisů dostatečnou rezervu. Jeho soupeř Michal Horáček už musel kvůli chybám vyřadit celých 11 tisíc podpisů.

Dostatečný počet podpisů pod svou kandidaturu na prezidenta mají v tuto chvíli jenom Zeman s Horáčkem, podporu Jiřímu Drahošovi zatím písemně stvrdilo přes 40 tisíc občanů. Další kandidát Marek Hilšer oznámil, že se mu již podařilo nasbírat 15 tisíc podpisů. Bývalý šéf Škoda Auto Vratislav Kulhánek doposud sehnal okolo 10 tisíc podpisů. Oba dva posledně jmenovaní však chtějí začít intenzivnější kampaň až po prázdninách.