Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman v roce 2022 pošesté navštíví Čínu, oznámil Hrad po telefonátu se Si Ťin-Pchingem

Prezident Miloš Zeman v roce 2022 pošesté navštíví Čínu. Pražský hrad to oznámil po středečním telefonátu Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Cesta už byla v plánu loni, Zeman se chtěl zúčastnit summitu 17+1. Setkání představitelů střední a východní Evropy a Číny ale bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo a konalo se nakonec až letos ve formátu videokonference.

Telefonát se podle Hradu uskutečnil z iniciativy čínského prezidenta. „Prezident ČLR vyjádřil solidaritu s Českou republikou a jejími občany v souvislosti s nedávným zničujícím tornádem,“ uvedl k rozhovoru obou prezidentů Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Tématem rozhovoru byly také konkrétní aktivity při rozšiřování ekonomické spolupráce mezi oběma státy. Si Ťin-pching uvedl, že ČR považuje za klíčového partnera v rámci Evropské unie. 

Hovor se dotkl také neformálních záležitostí. „Při uplynulých návštěvách si prezidenti vyměnili darem stromy. Prezident republiky věnoval čínskému protějšku jabloň. V telefonátu se prezidenti ujistili, že oba stromy dobře rostou,“ uvedl Ovčáček.

Ovčáček upřesnil, že telefonát se konal „v rámci komunikace s evropskými lídry“, kdy Si Ťin-pching telefonoval francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi a německé kancléřce Angele Merkelové. Jejich virtuální summit se uskutečnil v pondělí. Si Ťin-pching během něj vyzval Francii a Německo, aby se nepřipojovaly k protičínské politice USA.

Pokud by se cesta Zemana v roce 2022 uskutečnila, byla by to již šestá návštěva českého prezidenta v této zemi ve funkci. Naposledy v Číně byl v dubnu 2019. Zeman dlouhodobě podporuje spolupráci s Čínou. V minulosti přislíbil velké čínské investice v České republice, jejich hodnota ale byla nakonec výrazně nižší. Jeho vřelý postoj k nedemokratické Číně opakovaně kritizují veřejní činitelé napříč politickým spektrem.