Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman v rozhovoru zkritizoval ministra zahraničí Petříčka i šéfa komunistů Filipa

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) podle prezidenta Miloše Zemana nedodržel slovo a nepřerušil kontakty s Miroslavem Pochem, jehož kandidaturu do čela české diplomacie prezident před dvěma lety odmítl. Neúcta, kterou svými vyjádřeními na adresu československých legionářů projevil šéf komunistů Vojtěch Filip, je podle Zemana hrubá chyba. Prezident to prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes.

Podle Zemana mu Petříček slíbil, že přeruší kontakty s Pochem. Když měl před časem ministr nehodu v taxíku, jel podle prezidenta ze setkání s Pochem a dalšími sociálními demokraty. „Víte, když si někdo bere místo služebního auta a řidiče taxík, tak chce něco utajit. A já nemám utajování rád. Kdybych byl já ministerským předsedou, dával bych přednost jiným kandidátům,” přiblížil prezident své uvažování. 

Předseda KSČM Vojtěch Filip v nedávném rozhovoru pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům padlým v boji s ruskými bolševiky. Zeman prohlásil, že neúcta k československým legionářům je hrubá politická chyba. „Já jsem o tom ostatně v Rusku kdysi jednal a bylo mi přislíbeno, že v takových místech, jako je třeba Samara a další, budou památníky obnoveny, respektive zřízeny,“ uvedl prezident.

Zeman také znovu popřel, že by si Hrad objednal u čínské ambasády výhrůžný dopis kvůli cestě bývalého šéfa Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Nedávalo by to podle něj smysl, protože bylo jasné, že si Čína bude stěžovat tak jako tak.