Zeman varuje před rizikem neřešitelné ústavní krize kvůli zrušení části volebního zákona
Ústavní soud na základě stížnosti skupiny senátorů zrušil část volebního zákona pro porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Soud škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia. Zásah do volebního zákona se týká už podzimních voleb. Prezident Zeman zaslal Ústavnímu soudu dopis, ve kterém varuje před vznikem ústavní krize.
V dopise, který zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, prezident zmiňuje, že se obrací na instituci jako hlava státu odpovědná za ústavní stabilitu země. Upozornil, že si je jako prezident země vědom nezávislosti rozhodování Ústavního soudu a plně jej respektuje.
„V situaci, kdy výše podaný návrh skupiny senátorů byl podán k Ústavnímu soudu před více jak třemi roky, považuji v nynější situaci, kdy jsem rozhodl o vyhlášení termínu voleb do Poslanecké sněmovny a kontrasignované rozhodnutí bylo již publikováno ve Sbírce zákonů dne 31. prosince 2020 pod č. 611/2020, za ústavně nezodpovědné zasahovat do probíhajícího volebního procesu,“ stojí v dopise.
Dále se uvádí, že v důsledku vyhlášení termínu voleb tak započala i volební kampaň a taktéž již byly provedeny jisté úkony, které souvisejí s organizací voleb jako takových. Podle Zemanových slov však může rozhodování v uvedeném řízení znamenat destabilizaci systému ČR.
Prezident na závěr píše, že jako hlava státu se musí zabývat při výkonu ústavní funkce i tím, co se stane v případě, že taková politická dohoda nebude nalezena. „V případě, kdy nedojde mezi oběma komorami Parlamentu ČR k dohodě například na uspořádání volebních krajů, nastává okamžik ústavní krize, pro kterou nemá Ústava ČR nastavené způsoby řešení. Pokud nebude rozhodnuto Parlamentem České republiky o volebních krajích, v případě jejich zrušení v právě probíhajícím řízení před Ústavním soudem, pak se volby nebudou moci uskutečnit v již vyhlášeném termínu 8. – 9. 10. 2021,“ varuje Zeman.