Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman ve Sněmovně podpořil vládu, kritizoval ale plýtvání penězi a byrokracii

Dnes ráno dorazil prezident Miloš Zeman do Poslanecké sněmovny, aby tam před hlasováním o důvěře podpořil druhou vládu Andreje Babiše. Prezident poslance vyzval k vyslovení důvěry, zároveň ale vládu zkritizoval za plýtvání penězi státního rozpočtu a přebujelý úřednický aparát.

„Asi před měsícem jsem byl požádán předsedy hnutí ANO, ČSSD a KSČM o vystoupení v Poslanecké sněmovně na podporu této vlády. Rád jsem tomuto požadavku vyhověl, protože je povinností každého prezidenta, aby podpořil vládu, již předtím jmenoval,“ zahájil Miloš Zeman svůj projev. Vůbec se nezabýval personálními rošádami, které provázely vznik této vlády, ale soustředil se na její programové prohlášení.

„Velice si vážím toho, že v programovém prohlášení je obsažená myšlenka dlouhodobého desetiletého investičního plánu,“ ocenil Zeman. „Vítám tento investiční program. Kdybych měl mluvit o svých subjektivních preferencích, pak bych dal na první místo ochranu kulturních památek, které se nám někdy rozpadají pod rukama,“ zdůraznil prezident svou lásku k českému kulturnímu dědictví.

Dále pak prezident apeloval na vládu, aby investovala do dopravní sítě a energetiky jakožto zásadních strategických odvětví. „Pokud jde o výstavbu dopravní sítě, jsem rád, že pan ministr Ťok zpracoval velmi podrobný materiál, který obsahuje údaje o zahájení a doufejme i ukončení dopravních staveb. Nedávná studie proveditelnosti doporučila také můj oblíbený projekt kanál Dunaj-Odra-Labe,“ radostně připomněl Zeman. „Mimochodem, očekávám, že se objeví poznámky o megalomanském projektu. Znám lidi, nebudu je jmenovat, pro které je každý projekt větší než velikost kurníku megalomanský,“ rýpl si.

„Pochvala sice těší, ale kritika inspiruje,“ přešel Zeman do druhé části projevu. Poslancům řekl, že by se měli soustředit na snižování státního dluhu. Úspory pro rozpočet vidí v omezení dotací do obnovitelných zdrojů a zeštíhlení úřednického aparátu. „Ročně vyhazujeme na podporu obnovitelných zdrojů 48 miliard korun. Je to chyba minulých vlád, tehdejšího zeleného šílenství, to nás ale nezbavuje odpovědnosti,“ hřímal. Zmínil, že za jeho vlády bylo 80 tisíc státních úředníků, dnes jich je podle něj 150 tisíc. „Že si tito lidé, aby ospravedlnili svou existenci, vymýšlejí práci, která je často zbytečná, je jedna věc, že tomu bezmocně přihlížíme, je věc druhá,“ konstatoval.

„Všichni v této místnosti se snažíme pracovat pro Českou republiku, vzdor různým názorům, a já bych vám závěrem chtěl ze srdce popřát, aby se vám tato práce dařila a chtěl bych popřát České republice, aby byla úspěšným, klidným a bohatým státem,“ zakončil prezident a rozloučil se s přítomnými poslanci.