Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman ve středu přijme na Pražském hradě polského prezidenta Andrzeje Dudu

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě přivítá svého polského protějška Andrzeje Dudu. Jednat mají o situaci na Ukrajině. Setkání s hlavou polského státu má podle úřadu vlády v plánu také premiér Petr Fiala (ODS), kterého tento týden čeká i česko-polské jednání na úrovni předsedů vlád. V pátek se Fiala sejde se svým protějškem Mateuszem Morawieckým ve Varšavě.

Setkání prezidentů začne podle informací Hradu v 11:00. Zhruba o hodinu a půl později mají státníci v programu čtvrthodinové vystoupení pro média. Vedle bilaterálních vztahů budou pravděpodobně Zeman s Dudou hovořit o situaci na Ukrajině a dalších otázkách zahraniční politiky.

Na odpoledne je pak naplánována schůzka v Kramářově vile s předsedou vlády Petrem Fialou. Hlavním tématem setkání budou dopady války na Ukrajině na Evropskou unii. Mluvit mají také o perspektivách rozvoje česko-polských vztahů, uvedl úřad vlády. V pátek pak bude Fiala ve Varšavě hovořit o uprchlické vlně či o přechodu Evropy na nový energetický model.

Andrzej Duda navštívil Českou republiku naposledy v prosinci 2020. V prvním roce epidemie covidu-19 v Česku šlo o jednu z mála návštěv zahraničních představitelů v Praze. Jednání se týkalo především evropských záležitostí, ale také tehdejší pandemické situace a bilaterálních vztahů.