Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman vzkázal Klausovi: Nech se očkovat Václave, nebo tě to ve tvém věku dožene

Prezident Miloš Zeman veřejně vyzval svého předchůdce Václava Klause, aby se nechal očkovat proti koronaviru. Klaus očkování odmítá a je hlasitým kritikem současných omezujících opatření. Sám Zeman se dle svých slov nechá naočkovat asi za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal, ale okolí ho přesvědčilo, aby tak učinil dřív. 

„Nech se očkovat Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,“ doporučil Zeman Klausovi. Jeho rada však zřejmě zůstane nevyslyšena. Klaus (79) sice patří mezi zranitelné skupiny obyvatel a má tak přednost v očkování před většinou populace, k epidemii ale přistupuje tak, že virus si žije svým životem a bude tak činit bez ohledu na to, jaké kroky proti se němu budou podnikat. 

Klaus na nedělní demonstraci na Staroměstském náměstí v Praze znovu zopakoval, že se očkovat proti covidu nenechá. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Všichni si musíme vytvořit svou přirozenou imunitu,“ řekl. 

„Vždy očkování uspělo, není důvod očekávat, že neuspěje nyní,” prohlásil Zeman s tím, že vakcíně věří. Nejrůznější mýty se podle něj objevují v souvislosti s každým druhem očkování. Nejrozšířenější dezinformace v souvislosti s očkováním proti koronaviru hovoří o čipování lidí či mizivé účinnosti. 

„Já jsem uvažoval o tom, že bych si to nechal píchnout krátce po 1. únoru, protože jsem si říkal, že nechci nikoho předbíhat, ale všichni mě přesvědčují, že mám následovat pana premiéra nebo pana ministra zahraničí, tak si to nechám píchnout asi za týden,“ informoval prezident Zeman.