Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman žádal o abolici pro své spolupracovníky, premiér Fiala mu dvakrát nevyhověl

Prezident Miloš Zeman loni v létě žádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodepsání takzvané abolice, která by znemožnila zahájit případná trestní stíhání ve dvou kauzách týkajících se Zemanových nejbližších spolupracovníků. Šlo o případ skartace tajné zprávy o výbuších ve Vrběticích a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Fiala ale Zemanovi nevyhověl a abolici odmítl podepsat.

Policie loni vyšetřovala několik kauz, které se bezprostředně týkaly prezidentské kanceláře. V prvním případě se zabývala skartováním tajné zprávy o ruském zapojení do výbuchů ve Vrběticích, ve druhém šlo o podezření, že důstojník BIS vynášel prezidentovi utajované skutečnosti o údajných odposleších jeho okolí.

O této záležitosti už dříve veřejně promluvil sám prezident, podle něhož ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Po Zemanových výrocích se případem začala zabývat inspekce Bezpečnostní informační služby pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Hned po nástupu do úřadu v roce 2013 přitom Miloš Zeman sliboval, že nebude udělovat milosti s výjimkou případů nevyléčitelně nemocných, kteří se nedopustili závažného trestného činu. Porušil to mimo jiné loni, když omilostnil tehdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, který si měl odsedět tři roky vězení a zaplatit peněžitý trest 1,8 milionu.

Prezident má právo udělovat milosti, amnestie a abolice. Pro amnestii a abolici k tomu potřebuje spolupodpis předsedy vlády, případně podpis jím pověřeného člena kabinetu. V případě abolice prezident nařídí, aby se trestní stíhání pro určitý trestný čin nezahajovalo, a pokud již zahájeno bylo, ale nebylo doposud pravomocně skončeno, aby bylo zastaveno.