Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman zamířil na jednání prezidentů Visegrádské čtyřky na Štrbské Pleso

Prezidenti zemí tzv. Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Polska, Slovenska a Maďarska dnes ve Vysokých Tatrách na Slovensku zahájili společné jednání. Během dvoudenního summitu se má hovořit mimo jiné o vývoji v Evropě, sociální politice, stárnutí populace nebo o řešení problémů romské komunity. Každoroční setkání letos hostí slovenský prezident Andrej Kiska, jehož země na začátku léta převzala předsednictví V4.

Visegrádská čtyřka vznikla v roce 1991 jako volné sdružení států, které od počátku 90. let usilovaly o politickou a ekonomickou transformaci po změně režimu v roce 1989 z komunistických do západních struktur tehdy ještě Evropského společenství (ES) a bezpečnostního vojenského uskupení NATO. Spojenectví V4 se inspirovalo středověkou spoluprací tří středoevropských králů (českého Jana Lucemburského, uherského Roberta I. a polského Kazimíra III.), kteří podobnou dohodu uzavřeli v roce 1335.

Zeman, Kiska, polský prezident Andrzej Duda a maďarský prezident János Áder budou diskutovat kromě výše zmíněných témat také o migraci a vlivu moderních technologií na společnost a ekonomiku. Kiska v úvodním projevu označil uskupení V4 za výborný formát pro sdílení názorů. Země střední Evropy totiž spojuje nejen společná historická zkušenost, ale i podobný způsob myšlení. V otázce migrace se hlavy států jednoznačně shodují, u jiných témat ale už V4 tak jednotná není.

Příkladem neshod je ale například oblast zemědělství a otázka zastropování dotací. V Polsku dominují drobnější rolníci, takže tamní vláda souhlasí se zastropováním dotací. Česko je naopak proti, protože tu dominují velké podniky, které by omezením maximální výše o část těchto příjmů přišly.

Kromě diskusních panelů mají prezidenti na programu přelet helikoptérou nad Vysokými Tatrami a návštěvu skanzenu v nedaleké vesnici Pribylina. Summit pokračuje do pátku, v poledne jej uzavře společná tisková konference. Prezident Zeman kvůli summitu musel odložit jmenování nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Ten tak bude do funkce uveden až 16. října v 11.30 hodin, jak informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.