Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman zaslal do USA kondolenci, americkému lidu vyjádřil soustrast s úmrtím Albrightové

Prezident Miloš Zeman zaslal ve čtvrtek kondolenci prezidentovi USA Joeu Bidenovi, v níž americkému lidu vyjádřil soustrast v souvislosti se středečním úmrtím bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Česká rodačka Albrightová byla podle prezidenta Miloše Zemana nejdůležitějším podporovatelem i advokátem Česka v USA, a to nejen v roli šéfky americké diplomacie. Napomohla také brzkému vstupu Česka do NATO, a to v době, kdy byl Zeman premiérem.

„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu paní Madeleine Albrightové. Dovolte mi, abych Vám a Vaším prostřednictvím i všemu americkému lidu vyjádřil upřímnou soustrast,“ napsal prezident Miloš Zeman svému americkému protějšku.

„Paní Albrightové si vážily nejen Spojené státy americké, ale i já osobně a celý český národ. Nebojím se dokonce říci, že úcty a obdivu se jí dostávalo po celém světě. My Češi jsme ji považovali za svou, přestože z rodného Československa odjela ještě v dětském věku. Po celý svůj život si však kromě výtečné češtiny udržovala i lásku ke své rodné vlasti,“ píše se v kondolenčním dopise.

Madeleine Albrightová se narodila v Praze v roce 1937 a do Spojených států přišla jako uprchlice v roce 1948, byla ministryní zahraničí v letech 1997 až 2001 v administrativě demokratického prezidenta Clintona. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN. Nadšená americká i česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO.