Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman zaslal izraelskému prezidentovi Rivlinovi telegram s vyjádřením podpory

Prezident Miloš Zeman zaslal svému izraelskému protějšku Rivlinovi telegram, v němž vyjádřil židovskému státu podporu v současném konfliktu v Pásmu Gazy. Izrael čelí útokům hnutí Hamás, který na izraelská města odpaluje rakety. Izrael zahájil v Pásmu Gazy odvetné akce pomocí tanků a letectva. 

„Vážený pane prezidente, milý příteli, vyjadřuji Státu Izrael v této těžké chvíli plnou podporu a solidaritu. Jsme s vámi!“ napsal Miloš Zeman v telegramu svému izraelskému protějšku. O vyjádření podpory informoval prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. 

Hnutí Hamás už vypálilo na Izrael několik stovek raket. Z Pásma Gazy rakety mířily mimo jiné i na izraelské hlavní město Tel Aviv. Izraelská média v této souvislosti přinášejí zprávy o zabitých a zraněných, mezi nimiž jsou i děti. Obětí má být několik desítek. V odpovědi na ostřelování ze strany Palestinců Izrael ve středu ráno podle agentury Reuters podnikl několik stovek vzdušných úderů na Pásmo Gazy. Útoky byly údajně vedeny na cíle hnutí Hamás. 

Podle slov agentury Reuters je současná eskalace konfliktu největší od roku 2014. Předcházely mu střety protestujících Palestinců s izraelskou policií na Chrámové hoře, kdy bylo zraněno několik set lidí. OSN vyzvala obě strany k uklidnění konfliktu a uvědomění si vlastní odpovědnosti.