Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman zaslal věnec na hrob prezidenta Dr. Edvarda Beneše, narodil se před 137 lety

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal věnec na hrob druhého československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše, od jehož narození dnes uplynulo 137 let. Než se stal prezidentem, působil v letech 1918–1935 jako ministr zahraničí. Jako prezident dvakrát abdikoval, poprvé v roce 1938 pod tlakem situace po uzavření Mnichovské smlouvy, podruhé v roce 1948 v reakci na ovládnutí státu Komunistickou stranou.

Beneš se stal prezidentem v prosinci 1935 poté, co abdikoval vážně nemocný Tomáš Garrigue Masaryk. V září 1938 ustoupil nátlaku Velké Británie a Francie a přijal mnichovský diktát. Poté se prezidentské funkce vzdal a odjel do zahraničí. V roce 1940 se stal prezidentem v exilu.

„Jsme opuštěni a zrazeni,“ řekl prezident odpoledne 30. září 1938 skupině osmi poslanců po přijetí mnichovské dohody. „Bylo to těžké rozhodování. Přijmout podmínky a zachránit národ, anebo jít sami do boje a nechat se vyvraždit? Historie rozsoudí, co bylo správné. Mnichovské rozhodnutí je podepsáno čtyřmi velmocemi, z nichž dvě jsou naši přátelé.“ 

Z britského exilu usilovně pracoval na poválečné obnově československého státu a občanům se snažil dodávat naději: „Koruna stromu naší vlasti je osekána, ale kořeny národa tkví pevně v zemi. Sestupme ke kořenům, soustřeďme všechnu svou starou rodovou sílu do nich, jako jsme to ve svých dějinách učinili již několikrát, a koruna opět po čase vyrazí svými ratolestmi,“ vyzval Beneš.

Po skončení druhé světové války přispěl k demokratické obnově Československa, ale také v roce 1948 umožnil převzetí moci komunisty. Přijal demisi nekomunistických ministrů a jmenoval novou vládu nadiktovanou šéfem komunistů Klementem Gottwaldem.

Abdikoval 7. června 1948 po volbách, které potvrdily nástup komunistů k moci. O tři měsíce později vážně nemocný Beneš zemřel. Kvůli své roli v období kolem německé okupace i při převzetí vlády komunisty patří Beneš k nejdiskutovanějším českým státníkům minulého století.