Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman získal potřebných 50 tisíc podpisů

Po Michalu Horáčkovi se prezident Miloš Zeman stal druhým kandidátem, který nasbíral dostatek podpisů od občanů České republiky a může se tak zúčastnit prezidentského klání. Hospodářským novinám dnes tuto informaci potvrdil senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba.

Přesné číslo, kolik se Zemanovi podařilo nasbírat podpisů však Veleba nesdělil. To se chystá oznámit ve své tiskové zprávě šéfka Zemanovy volební kampaně a současná první dáma Ivana Zemanová příští týden.

Z dosud ohlášených dvanácti prezidentských kandidátů mají dostatek podpisů zatím pouze Zeman a Horáček, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš jim šlape na paty se zhruba 40 tisíci podpisy. Podle preferencí čtvrtý v pořadí, lékař Marek Hilšer má podpisů zatím kolem 10 tisíc. U ostatních nejsou tyto údaje známy.

Přestože tedy nyní Zemanovi nic nebrání v tom, aby se podruhé ucházel o místo v prezidentské kanceláři na Pražském hradě, je možné, že se přeci jen nakonec souboje o Hrad nezúčastní. Důvodem by mohl být jeho zhoršující se zdravotní stav. Prezident trpí především polyfunkční neuropatií, což je onemocnění nervových zakončení, kvůli kterému Zeman necítí nohy od kotníků dolů a je limitován v chůzi.

Hradní mluvčí Ovčáček ale takovou možnost nepřipouští: „Jde o dezinformaci, která je účelově šířena s cílem pana prezidenta poškodit v blížícím se klání“.

Zda bude Miloš Zeman skutečně kandidovat se nejspíš dozvíme koncem léta. Kandidáti se totiž mohou do prezidentských voleb oficiálně hlásit až poté, co předseda Senátu vyhlásí oba termíny voleb, což se dle dostupných informací chystá Milan Štěch udělat do konce srpna.