Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman znovu nedoporučil předsedovi Senátu Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan

Prezident Miloš Zeman opětovně nedoporučil předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi cestu na Tchaj-wan. Vystrčil v úterý oznámil, že navzdory čínskému varování zemi navštíví. Mise, kterou plánoval už jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), by se měla uskutečnit od 30. srpna zhruba do 5. září, oznámil dnes Vystrčil.

K cestě na Tchaj-wan podle Vystrčila vedla potřeba dát v souladu s polistopadovým vývojem přednost hodnotám a principům, na nichž je ČR založena, před krátkodobými ekonomickými zájmy. „Buď budeme držet své principy a své hodnoty, anebo budeme počítat groše. Přikláním se k tomu, abychom přestali počítat groše, protože jednou bychom mohli zjistit, že už vůbec žádné nemáme,“ uvedl.

Vystrčil nicméně počítá s tím, že ho doprovodí zástupci firem a výzkumných institucí kvůli posílení česko-tchajwanské obchodní a vědecké spolupráce.

Prezident Miloš Zeman předsedovi Senátu cestu na Tchaj-wan nedoporučil, stejně se podle něj zachovali i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí,“ zprostředkoval Zemanovo vyjádření tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Peking prosazuje politiku jedné Číny a dlouhodobě se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. Česká republika oficiálně politiku jedné Číny uznává, stejně tak jako celá EU nebo USA.