Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemana v nemocnici navštívil šéf sněmovny. Podle nemocnice šlo o nežádoucí událost

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) ve čtvrtek po poledni navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana. Prohlásil, že prezident se cítí lépe a odnesl si podepsané rozhodnutí o svolání první sněmovní schůze na 8. listopadu. Dodal, že prezident je schopen svou funkci vykonávat. 

„Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Nejvíce ho baví zprávy o tom, že zemřel. Takže humor ho neopustil,“ podotkl předseda Sněmovny. „K povolebnímu jednání říkal, že se na něj můžeme spolehnout. A říkal to se svým typickým potutelným úsměvem.“

„Mohu vyvrátit všechny spekulace o tom, že by jeho stav byl tak vážný, že by nebyl schopen se nějak orientovat. Svůj úkon (podpis rozhodnutí o svolání sněmovny – pozn.) provedl naprosto jasně,“ pokračoval Vondráček. 

Předseda sněmovny zdůraznil, že jediným cílem návštěvy byl ústavní akt rozhodnutí prezidenta republiky o svolání zasedání Poslanecké sněmovny. „Pan prezident mi osobně potvrdil, že nechtěl nechat marně uplynout lhůtu, zasedání svolá na 8. listopadu, a následně svolání vlastnoručně podepsal. Mrzí mě ale i to, že je zpochybňováno, jestli jsem vůbec u pana prezidenta byl, mluvil s ním a jestli svolání zasedání vážně podepsal on. Nejsem člověk, který by lhal, vymýšlel si. Navíc z respektu k panu prezidentovi, jeho úřadu, ale i veřejnosti bych si nic takového nikdy nedovolil,“ uvedl Vondráček. 

Nemocnice se proti Vondráčkově návštěvě důrazně ohradila už včera večer v tiskovém prohlášení. Uvedla, že šlo o „neoprávněný vstup“ a celé to vyšetřuje jako „nežádoucí událost“. Distancovala se také od Vondráčkových vyjádření ke zdravotnímu stavu hlavy státu. Zároveň uvedla, že k prezidentovi bez souhlasu ošetřujícího lékaře nikdo nesmí. 

„Já byl přesvědčený o tom, že je vše řádně zkonzultováno s nemocnicí i ošetřujícím lékařem. U vstupu mě vyzvedla ochranná služba policie ČR a zavedla mě až do pokoje pana prezidenta, přičemž Miloš Zeman mě hned zdravil a zval dál. Že tomu nepředcházela konzultace s lékaři, mě následně překvapilo,“ brání se Vondráček.