Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanova poslední zahraniční cesta povede na Slovensko, v plánu je i Srbsko

Poslední zahraniční cesta Miloše Zemana v prezidentské funkci by měla příští rok vést na Slovensko. Chce rovněž oficiálně navštívit Srbsko a účastnit se summitu visegrádské čtyřky na Slovensku. V Česku naopak Zeman plánuje přivítat ještě prezidenta Spojených arabských emirátů Muhammada bin Zajd Nahajána nebo indonéského prezidenta Joka Widoda.

Na Pražském hradě se chystá i rozloučení s prezidenty Německa, Rakouska a Polska. Podle ředitele zahraničního odboru Rudolfa Jindráka jsou v úvaze také návštěvy hlav Moldavska, Mosambiku a Gruzie. Cesta do Srbska, kde by chtěl Zeman v Bělehradě otevřít český dům, podle Jindráka závisí na zdravotním stavu hlavy státu.

Zeman také v minulosti řekl, že by chtěl do konce svého volebního období znovu navštívit Čínu. V sobotu ale poslal čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi blahopřejný dopis k 73. výročí vyhlášení Čínské lidové republiky. Uvedl v něm, že by se s ním velmi rád do konce volebního období setkal, ale že mu lékaři letecké cestování nedoporučují. „Přesto věřím, že pokud se můj zdravotní stav nezlepší, najdeme jiný způsob našeho společného rozloučení,“ uvedl.

Jindrák vyzdvihl zintenzivnění hradní diplomacie v posledních měsících. Umožnilo to podle něj oslabení opatření proti šíření koronavirové epidemie i zlepšení zdravotního stavu prezidenta. Poznamenal, že od dubna do Česka přijelo na státní návštěvu pět prezidentů, s dalšími dvěma se setkal na jiné úrovni.

Za obě funkční období na Pražském hradě Zeman podle Jindráka absolvoval 84 zahraničních cest, z toho 61 za první a 23 za druhé volební období. Za stejnou dobu přijal 50 hlav států a 80 dalších představitelů zemí.