Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanova první letošní cesta povede na Slovensko, do Lán chce pozvat prezidenty V4

Prezident Miloš Zeman avizoval, že letos chce strávit více času v Česku a méně na zahraničních cestách. Rád by více mluvil do domácí politiky, kromě tradičních výjezdů do krajů se tak hodlá více vídat s ústavními činiteli a dalšími významnými osobnostmi. Rozhodl se také uspořádat na zámku v Lánech setkání prezidentů Visegrádské čtyřky.

Po středečním setkání s kardinálem Dominikem Dukou Zeman dokončí tradici novoročních schůzek příští středu, kdy má naplánovaný oběd se šéfy Senátu a Sněmovny Jaroslavem Kuberou (ODS) a Radkem Vondráčkem (ANO). Včetně premiéra Andreje Babiše si prezident a předsedové obou komor setkání zopakují hned 30. ledna, kdy se uskuteční plánovaná schůzka ústavních činitelů.

Časté schůzky nejvyšších představitelů země se pak mají konat i během roku, což je změna proti předchozím letům, kdy byly vztahy mezi Zemanem a tehdejším předsedou Senátu Milanem Štěchem poměrně chladné. Hradní mluvčí Ovčáček připustil, že se současným předsedou Senátu Kuberou Zeman diskutuje rád. „Byl to také pan předseda Kubera, kdo jako první požádal o schůzku. Lze říct, že komunikace teď funguje mezi všemi čtyřmi nejvýše postavenými ústavními činiteli výborně. Je to taková až hvězdná konstelace,“ pochvaloval si mluvčí.

Zahraničních cest má prezident zatím na letošek naplánováno pět, první z nich povede v únoru tradičně na Slovensko. V Košicích se totiž koná setkání prezidentů devíti zemí, které začaly před dvaceti lety postupně vstupovat do NATO. Pro Zemana, který je často kritizován kvůli směřování Česka na Východ půjde o důležité výročí, jímž může demonstrovat, že mu jde o dobré vztahy i se západními spojenci.

Zeman využije setkání v Košicích také k tomu, aby prezidenty Slovenska, Polska a Maďarska pozval na místo, kde teď tráví nejvíc času: do Lán. „Pan prezident to tam má rád, tak bychom to chtěli udělat trochu netradičněji a neformálněji. Bavíme se o tom, že by prezidenti spolu mohli vyrazit na návštěvu Lánské obory,“ představil Ovčáček plánované setkání prezidentů V4.