
Zemanovi soupeři v Praze uspěli, do Senátu míří Drahoš, Hilšer i Fischer
Neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš, Marek Hilšer, či Pavel Fischer sice nezískali nejvyšší ústavní funkci na Pražském hradě, politickou kariéru ale nevzdali a všichni tři byli ve svých volebních obvodech zvoleni do Senátu Parlamentu ČR.
Už v prvním kole na Praze 4 zvítězil Jiří Drahoš, kdy jej podpořilo 53 % voličů. V obvodě Prahy 12 se k němu do Senátu připojil po druhém kole voleb bývalý diplomat Pavel Fischer, zatímco lékař Marek Hilšer si v druhém kole získal Prahu 2. Do Senátu se nedostali další dva účastníci lednových prezidentských voleb Jiří Hynek a Petr Hannig.
Výsledky senátních voleb ukazují, že prezident Zeman zřejmě není v Praze tak oblíbený, jako v ostatních částech republiky. Sociolog Jan Herzmann prohlásil, že „svým způsobem to byl vzkaz Zemanovi, že jej v Praze zvlášť nemilují“. Podle něj je politický profil Hilšera a Drahoše v Senátu nejasný. Ze tří zmiňovaných politiků vnímá nejsilnější potenciál u Fischera.
Drahoš se na setkání se svými dřívějšími soupeři z prezidentské kampaně těší. Jejich cestu celou dobu sledoval a přál jim úspěch. Zda s nimi naváže do budoucna spolupráci v Senátu není jasné. „V zásadě jsme se o ničem zatím nebavili, prostě známe se z prezidentské volby a já jsem jim fandil. Jsem připravený ke spolupráci s každým senátorem, který v této instituci bude hájit demokracii, tedy to, co by měl senátor dělat,“ konstatoval bývalý šéf Akademie věd.
Největší pozornost se upíná právě na Drahoše. V médiích kolují informace o tom, že by se dokonce mohl stát předsedou Senátu. On sám by se toho prý nebál, spoléhá na své zkušenosti z předchozí praxe, kde měl na starosti 8,5 tisíce lidí. Vzhledem k tomu, že se celoživotně zajímá o obor vzdělávání, rád by své znalosti aplikoval do praxe i v Senátu. Ve svých plánech myslí i na vzdělávání seniorů.
Nezodpovězenou otázkou dosud zůstává, k jakému senátorskému klubu se Drahoš přidá. V minulosti se nechal slyšet, že si jeho přízeň nejspíše získá nejsilnější senátorský klub, tedy KDU-ČSL. Zdůrazňuje proto, že „pokud některá ze stran, která jej podpořila, bude mít dominantní klub, tak bude záležet i na jejich zájmu, aby k nim vstoupil.“ Jeho kandidaturu podpořili TOP 09, Zelení, KDU-ČSL a STAN, Drahoš byl ale zvolen jako nezávislý kandidát.
Rovněž Pavel Fischer byl zvolen jako nezávislý, byť také s podporou čtyř stran, a to ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL. I on si musí nyní vybrat, k jakému klubu se přidá. Fischer měl po svém zvolení upřímnou radost z projevené důvěry voličů, váží si hlavně skutečnosti, že se jedná o přímý mandát od občanů. V prezidentských volbách sice obsadil čestné třetí místo, ale dle jeho vlastních slov, „vítězství vypadá jinak“. Opětovnou kandidaturu na prezidenta republiky Fischer v budoucnu nevyloučil.