Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovi zbývají dva roky do konce mandátu, kandidáti na Pražský hrad přibývají

Prezident Miloš Zeman si v březnu připomněl tři roky od inaugurace do jeho druhého úřadu hlavy státu. Dle Ústavy mu tak zbývají necelé dva roky do konce mandátu, potřetí už kandidovat nemůže. Potenciální nástupci v prezidentském křesle tak pomalu zvyšují svou mediální přítomnost a připravují si půdu pro spuštění volebních kampaní.

Kandidaturu na Hrad aktuálně zvažuje například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová nebo šéf největší odborové centrály Josef Středula. Svůj zájem o prezidentské křeslo už potvrdil bývalý náčelník Generálního štábu Petr Pavel. 

Mnohé mohou odhalit také vypsané kurzové sázky na příštího prezidenta republiky u sázkových kanceláří. Bookmakeři v tomto ohledu zatím dávají nejvíc šancí Andreji Babišovi, vsadit ovšem lze i například na Jiřího Kajínka. Premiér Babiš zatím na otázku, zda uvažuje o kandidatuře na prezidenta odpovídá zamítavě. Ale do politiky také nechtěl, tedy je možné, že svůj postoj změní.

Zájem o opakování mandátu nepopřel ani bývalý prezident Václav Klaus. Do souboje se možná také zapojí výrazné tváře české diplomacie jako Hynek Kmoníček nebo Martin Stropnický. Do klání o Hrad se chce znovu zapojit také neúspěšný kandidát z poslední volby Jiří Drahoš.